Kredyt hipoteczny a rozwód

Jeśli zakupiliśmy sobie mieszkanie na kredyt hipoteczny, a w międzyczasie rozwiedliśmy się, wtedy i tak musimy spłacać razem z byłym małżonkiem kredyt po równo, niezależnie od tego, kto mieszka obecnie w mieszkaniu. Wyjątkiem są sytuacje, w których małżonkowie za porozumieniem stron zobowiązują się do tego, że mieszkanie razem z całym kredytem przechodzi tylko na jednego z małżonków. Wtedy jednak bank musi udzielić zgodę na takie rozwiązanie. Banki działają w ten sposób, że kredyt trzeba spłacać mimo rozwodu aby zabezpieczyć się przed niewypłacalnością klientów w razie ich rozwodu. Jeśli chodzi o formalności, należy sporządzić na piśmie zgodę właściciela mieszkania na przejecie wierzytelności po rozwodzie. Trzeba także mieć na piśmie zgodę osoby, która zrzeka się mieszkania i całego długu. Zazwyczaj w tych wypadkach osoby zrzekające starają się o to, aby osoba przejmująca mieszkanie zwróciła pieniądze, która osoba zrzekająca włożyła w mieszkanie. Pisma te powinny być poświadczone notarialnie.

Comments are closed.